Navigace

Obsah


 

 

Stránka

Olympiáda mikroregionu přeložena na jaro 2012.


Olympiáda Mikroregionu Mníšecko byla z vážných technických důvodů odložena na jaro 2012. Konat by se měla opět v Čisovicích.

Děkujeme za pochopení.
 
Organizátoři se těší, že všechna soutěžní družstva budou mít možnost se ještě lépe připravit na všechny olympijské disciplíny.
 
Olympiádě zdar!
 

Za přípravný výbor
 
Zuzana Kuthanová, předsedkyně mikroregionu, starostka Čisovic
Petr Digrin, místopředseda mikroregionu, starosta Mníšku pod Brdy
Markéta Hanáková, místostarostka obce Klínec

 


22. 8. 2011

Švédská vojska se chystají vyplenit mníšecký zámek!


Co bavilo šlechtice ve středověku nejvíce – šerm a bitvy!

 
Švédská vojska se chystají vyplenit mníšecký zámek! Na mníšeckých alotriích se představí dvanáct skupin historického šermu.
 
 
Skupiny Alotrium, Reginleif, Rebel, Manum Regis, Ortel, Burdýři a další se představí v zahradě mníšeckého zámku v úterý 5. července. Historické odpoledne plné šermu a divadla završí velmi volná rekonstrukce dobývání zámku Mníšku Švédy. Za třicetileté války vojáci generála Jana Banéra zámek i celé panství dokonale vyplenili. Co se stane teď? Ukradnou vojáci vzácný poklad nebo bude uchráněn? Přijďte si to prožít na vlastní kůži.
 
Program začíná v 11.00 hodin a je opravdu pro každého. Malého i velkého. Každý se může bavit. Hrátky pro nejmenší, zábava, vojenská ležení i dobové tržiště. To vše vás vtáhne do pohnuté doby, kdy promlouvaly především zbraně a mužská síla. Bitva začne od 18.00 hodin. Salvy z děl i řež krvavou bude slovem prostořekým doprovázet Standa Borkovec. Navštivte 17. století a nechte se poučit i pobavit zároveň. Kdo vydrží a přežije může si prohlédnout téměř 70 malých panenek v historických kostýmech v zámecké galerii.
Bohatý program zámek chystá už od soboty 2. července, kdy jsou připraveny podvečerní prohlídky s pohádkovými bytostmi. Po arkádě chodí bílá paní, v zámecké kapli čeká anděl – posel z nebes. V neděli 3. července vás čeká výtvarné tvoření, při kterém si sami vyzdobíte zámecký hrníček a prohlídka pro rodiny s dětmi s názvem Loutková. V pondělí, kdy bude výjimečně také otevřeno, se těšte na prohlídku Tři věže o zámeckém čertovi a čtvrté věži.
Více se dozvíte na www.mnisek.cz.
 
Doprovodný program k Mníšeckým alotriím:
 
2. července – Podvečerní prohlídky s bílou paní a andělem
3. července – Prohlídka Loutková + výtvarné tvoření – zdobení hrnečků
4. července – Prohlídka Tři věže
5. července – Mníšecká alotria, dobývání zámku švédskými vojsky i móda na panenkách

2. 7. 2011

Letní program zámku v Mníšku


LÉTO na Státním zámku Mníšek pod Brdy

Měsíc
Název akce
Termín
ČERVENEC
 
 
 
Skalecká pouť, část programu na zámku, prohlídky pro děti
16. – 17. 7.
 
Historie mody na panenkách Barbie
30. – 31. 7.
SRPEN
 
 
 
Podvečerní a večerní prohlídky s pohádkovými bytostmi od 16.00 – 18.30
13. 8.
 
Zámek Mníšek pro děti - prohlídky zámku pro děti a výtvarný ateliér
20. -21. 8.
 
Historie mody na panenkách Barbie
27. -28. 8. 

 
 
Nabídka zámku Mníšku pod Brdy pro děti
předškolního a mladšího školního věku
 
 
  1. Prohlídka Tři věže – provede nás první zámeckou trasou s velkými reprezentačními místnostmi. Zajímavou formou povyprávíme o staviteli zámku Serváci Engelovi a povíme si, proč na zámku postavil místo čtyř věží pouze tři. Podle pověsti měl snad spolky s čertem, taky se vypráví, že čtvrtou věž právě jeden čert odnesl. Jmenoval se Brdík a děti se s ním na prohlídce setkají. Pověst ale není skutečnost a pan Servác byl ve skutečnosti velmi zbožný a hodný člověk, pomáhal svým poddaným a také za ně platil daně. To vše se děti dozvědí a dokonce si při prohlídce mohou i některé předměty osahat. Určitě se pobaví: zjistí, jak se volalo na služebnou, kde pánové hráli karty nebo třeba spočítají, kolik máme hodin ve věži.
 
  1. Prohlídka Loutková – prochází částí druhého prohlídkového okruhu a na konci je obohacena návštěvou dvou místností, kde zavítáme mezi loutky, pohádkové bytosti v životní velikosti, od akademické malířky Dagmar Renertové. Při této prohlídce navštívíme soukromé pokoje rodiny Kastů, děti poznají, kde poslední pan majitel odpočíval, když se vracel z lesa, s jakými krásnými hračkami si hrály jeho děti nebo kde se koupala paní hraběnka. Na konci se s nimi rozloučí vodník ze zámeckého rybníka, jezerní víla, ježibaba nebo třeba princezna Růžička, která tu tančila na zámeckém plese.
 
     Obě prohlídky je možno doplnit návštěvou výtvarného ateliéru. Děti si například mohou vyrobit památku na návštěvu Mníšku, obrázek se zámkem, který si pak mohou doma nebo ve škole pověsit na výstavku.
 
 
  1. Prohlídka s Andělem – tyto prohlídky se konají v podvečerních hodinách, za šera, aby si děti mohly samy posvítit lucerničkami. Uslyšíte nejen vyprávění o bývalých majitelích, ale hlavně se setkáte s živými obyvateli zámeckých komnat. Může se poštěstit, že budete andělem pasováni do šlechtického stavu nebo že na arkádě zahlédnete, jak se prochází Bílá paní…
 
  1. Výstava panenek Barbie – výstavka více než 70 panenek Barbie oblečených v dobových oblečcích, které ušila paní Jarmila Kupková. Panenky mají šatečky jako z pohádky. Děti si na nich mohou prohlédnout, jak chodily oblékané a učesané princezny a královny v dobách dávno minulých a dozvědí se spoustu zajímavých věcí. Například, že chlapci do 6 let chodili oblečení jako dívky nebo že dámy měly tak utažené pasy, že ani nemohly dýchat!

27. 6. 2011

Dobývání zámku švédskými vojsky, 5.7.2011


1


26. 6. 2011

MUZIKÁL NOC NA KARLŠTEJNĚ SE HRAJE NA NÁDVOŘÍ MNÍŠECKÉHO ZÁMKU!


Písně Karla Svobody, hladová koza, koně, vévoda Bavorský Jan Rosák, král Cyperský Pavel Jančařík, Pešek Lumír Olšovský nebo Pavel Vítek. Bavit se budete určitě.
 
Mníšek pod Brdy – Rozmarný filmový muzikál Zdeňka Podskalského Noc na Karlštejně známe dozajista všichni. Vybavuje se nám důstojný Vlastimil Brodský v roli císaře Karla IV., překrásná Jana Brejchová coby Eliška Pomořanská, neposlušná to manželka císaře, která jako první žena pronikla na Karlštejn v mužském přestrojení, aby tu přišla na to, že ji Karel skutečně miluje. Možná také vzpomenete na prostořekou Alenu. Touží po svém Peškovi, který je až krutě opatrný na své cestě za rytířskými ostruhami. Jenže, bez nich svatba nebude. Alena se rozhodne bojovat. A je tu sázka. I ona stráví noc na hradě a nutně potřebuje, aby ji někdo poznal. Možná však hraje roli muže až příliš dokonale. Kdo tohle  rozmotá? No přece láska.  Příběhem se nechal inspirovat Miloslav Frýdl, sednul, napsal scénář a zrežíroval divadelní podobu muzikálu, který před téměř 130 lety napsal Jaroslav Vrchlický.
 
Pokud si myslíte, že hrát Noc na Karlštejně na mníšeckém zámku je troufalé a žNoc na Karlštejně na mníšeckém zámkue filmové podobě se nic nevyrovná, doporučuji vám na Mníšek zavítat. Co vás čeká? Nádherné secesní nádvoří se skvělou akustikou, hity Karla Svobody, šermíři, tanečnice, metači ohně, jedna hladová koza, Jan Rosák, Lumír Olšovský i Petr Jančařík. Prostořeká Alena, nešťastná císařovna i Pavel Vítek, který si máčí nohy ve škopku, čichem kontroluje čistotu svých ponožek a to přímo před vašimi zraky.
 
Tak to zkraťme: Skvělé výkony herců i zvířat, dobrý scénář, zábava od začátku až do konce. Důkazem je šestá sezóna vyprodaných představení pod taktovkou Miloslava Frýdla.
Vstupenky již v prodeji. Jednotná cena 190 Kč. V ceně prohlídka části expozice II. okruhu bez výkladu průvodce, která je věnována bydlení drobné šlechty za první republiky.
 
 
PROGRAM V PÁTEK A V SOBOTU: 24. června, 25. června na nádvoří zámku
Od 20.30 - začátek představení Noc na Karlštejně
 
Předprodej na tel: 318 590 261
 
Další informace poskytne:
http://www.zamek-mnisek.cz/, tel.318 590 261
Ing Jana Digrinová, kastelánka, mnisek@stc.npu.cz

20. 6. 2011

18.6.2011 vás zveme na Slavnosti vína do Mníšku pod Brdy,


Slavnosti vína 2011


6. 6. 2011

Koncert s tancem se skupinou KEKS, Hostinec u Káji Maříka, amfiteátr, 17.6.2011


Koncert KEKS

 


6. 6. 2011

Skalecká pouť 2011 a Mníšecká pouťová neckyáda


Skalecká pouť se uskuteční o víkendu 16. - 17. července
 
Sváteční den začne tradičním procesím na Skalku a mší svatou pod širým nebem, kterou bude celebrovat vzácný host, titulární biskup marcelliánský a pomocný biskup pražský, mons. Václav Malý. Bohoslužba bude doprovázena Mníšeckým chrámovým sborem.
 
Poté se uskuteční vernisáž výstavy v interiéru kostelíka sv. Maří Magdalény a koncert klasické hudby. V kostelíku představí výběr ze své tvorby Richard Pachman, známý skladatel, klavírista, zpěvák, spisovatel a výtvarník.  Na pódiu před kostelíkem po vernisáži vystoupí Muzika Podberdensis. V sále kláštera bude možno si prohlédnout obrazy a grafiku Heleny Cejnarové z Liberce.
 
Na náměstí F. X. Svobody bude dopoledne zahájen jarmark a trh. V odpoledních hodinách bude probíhat program na hlavním pódiu ve spodní části náměstí. Jeho magnetem bude jistě více než hodinový koncert skupiny Kryštof, jemuž bude mimo jiné předcházet vystoupení úspěšných zpěváků a zpěvaček ze soutěže Brdský kos. Celý slavnostní den uzavře koncert skupiny Bůhví.
 
Nedělní dopoledne patřívá divadlu pro děti na farní zahradě a nejinak tomu bude i tentokrát. Odpoledne vypukne na Zadním rybníku druhý ročník Mníšecké pouťové neckyády. Zábavná přehlídka všem možných i nemožných plavidel a kostýmů měla v prvním ročníku veliký úspěch a tak se všichni těší na pokračování nové tradice. Pak neváhejte a přineste své plavidlo. Vezměte na vodu své loďky, čluny, kajaky, vory, necky, prostě cokoli co plave (alespoň chvíli). Všechny aktivní účastníky s plavidlem odměníme. Těšit se můžete také na lanové aktivity, aquazorbing, grilování a pěnivý mok a vodácké písničky kapely Třehusk.
 
Víkendový kulturní program Skalecké pouti uzavře slavnostní koncert duchovní hudby v kostele sv. Václava.
 
Lucie Bílá při loňském koncertu, letos skupina KryštofMníšecká neckyáda

24. 5. 2011

Dětskou pěveckou soutěž Brdský kos 2011 bude moderovat Vladimír Čech. Přijeďte se 28.5. podívat na mníšecký zámek


Brdský kos 20111
 
Soutěž se koná v sobotu 28. května 2011,  a to opět na krásném nádvoří Státního zámku Mníšek pod Brdy. Předpokládaný začátek soutěže je ve 14 hodin, počátek registrace soutěžících ve 13 hodin. Ukončení bude kolem 18 hodiny.
 
Porota bude jako vždy milá a laskavá. V jejím čele bude zpěvačka a herečka Zora Jandová, dalšími porotci budou jazzový hudebník Jakub Noll Eva Jarolímková, zpěvačka Patronek. Soutěž bude moderovat Vladimír Čech, známý herec a populární moderátor.
 
Kromě originální sošky Brdského kosa, kterou pro vítěze jednotlivých kategorií tradičně vyrábí mníšecká  keramička Zuzana Zápalová, je připravena pro úspěšné zpěváky řada dalších hodnotných cen. Loni to byly např. fotoaparáty, MP3 a další elektronika. V závěru soutěže bude udělena Cena diváka (napříč věkovými kategoriemi). Úspěšní zpěváci se představí divákům na náměstí v rámci kulturního programu Skalecké pouti 2011, kde se budou moci setkat i s Richardem Krajčem a skupinou Kryštof.
 
Soutěž Brdský kos se koná pod záštitou Ing. Petra Digrina, Ph.D., starosty města Mníšek pod Brdy.
 
Budeme rádi, pokud se s Vámi setkáme v sobotu 28. května 2011 na nádvoří Státního zámku Mníšek pod Brdy. Těšíme se na Vás.
 
Miloš Navrátil
Město Mníšek pod Brdy

17. 5. 2011

Soutěž o putovní Pohár za nejlepší Kájovy rozpíčky


Vyhlašujeme soutěž pro všechny kuchaře a kuchařky o putovní

Pohár za nejlepší Kájovy rozpíčky

 Soutěž se bude konat v sobotu 4. června 2011, jako součást prvního Brdského farmářského trhu. Soutěžící se mohou registrovat hlásit na adrese:
mks@mnisek.cz nebo na telefonu 318 592 280.

Pravidla:

 Kájovi rozpíčky
 kynuté pečivo
 množství - pekáč
 vhodné je předem se registrovat
 předání výrobků od 9:00 do 10:00 hodin
 10:00 – 10:45 hodnocení poroty
 vyhlášení výsledků v 11:00 hodin
 zajímavé ceny pro nejlepší účastníky

Více informací k organizaci bude zveřejněno na www.mnisek.cz

 


10. 5. 2011

Stránka