Zelený okruh – Krajem luk a lesů.
Na této trase si na své přijdou hlavně milovníci přírody hledající klid a odpočinek od civilizace. Ponoříte se do brdských hvozdů a jejich podhůří, projedete místy, kde se připomene historie kraje a budete mít i příležitost občerstvit se v několika místních restauracích.
Základní informace:
Vhodné kolo: trekking. Náročnost trasy: středně těžká Délka trasy: 37 km Nastoupané metry: 1396 m Způsob značení trasy: celým výletem vás povede zelená cykloturistická značka. |
Výškový profil trasy:
Mapa trasy:
Malý průvodce trasou:
Mníšek pod Brdy: Mníšek p.Brdy je přirozeným centrem turistického ruchu regionu. Především jsou zde dobré podmínky pro cykloturistiku a pěší turistiku. Ve městě a okolí se nachází řada kulturních památek. Za zmínku stojí mníšecký zámek, kousek od něho kostel sv.Václava a nedaleký barokní areál Skalka.
Rozc. Sv. Václav: Na tomto rozcestí stojí socha sv. Václava od akademického sochaře Jana Vávry. Nechal ji tu postavit ředitel sanatoria Na Pleši MUDr. Svatopluk Basař. Zadní strana sochy nese nápis: "Tento pomník stojí uprostřed lesů, jež r. 1908 věnoval kníže Josef Colloredo-Mansfeld sanatoriu Na Pleši. Postavil jej roku 1938 doc. MUDr. Svatopluk Basař na věčnou paměť mecenáše.“
Zahořany „U pomníku“: Zde můžete svoji trasu začít i skončit. Pomník určený padlým v 1. sv. válce leží v horní části Zahořan. U pomníku najdete klidovou zónu, kde si můžete odpočinout, nebo se napít z pítka. Pokud Vám vyhládne v nedalekém Hostinci U Pepíčka Vás dobře obslouží.
Nová Ves pod Pleší: První zmínky o obci jsou z roku 1304. Součástí obce je sanatorium postavené v letech 1908 až 1916. Pozemek na stavbu sanatoria věnovali majitelé kaple sv. Jana Nepomuckého dobříšského zámku rodu Mannsfeldů, kterým tyto lesy náležely. Prvními pacienty byli vojáci z 1. světové války. V lese nedaleko sanatoria se nachází pomník Národní muka, který byl postaven na paměť utrpení českého národa. Jedná se o sloup 4 metry vysoký vytesaný z pískovcového kvádru. Na sloupu jsou vyobrazeny znaky lva a orlice.
Malá Sv. Hora: Tady se můžete na delší dobu rozloučit s civilizací ve výletní restauraci, která nabizí jak stylové vnitřní, tak i venkovní posezení na zahrádce. V její blízkosti stojí kaple Navštívení Panny Marie z let 1809 – 1810 a barokní boží muka. Pak už projedete jen malou osadou Chouzavá a ponoříte se do hlubokých brdských lesů.
Rozc. Knížecí Studánky: Krásné místo s lesní pasekou a hájovnou. Je tu pro vás připraveno odpočívadlo s přístřeším. Občerstvit se můžete vodou z lesní studánky - pokud ji ovšem najdete. Je ukryta u cesty vpravo nad hájovnou asi 200m od rozcestí.
Rozc. Stožec: Právě se nacházíte nedaleko nejvyššího bodu této trasy (cca 641 m.n.m.),. Po dlouhém stoupání vám jistě přijde vhod odpočívadlo s přístřeším, které tu na vás čeká.
Rozc. Jelení Palouky: Tady se zelená cyklotrasa rozděluje do dvou směrů. Pokračujte vpravo směr rozcestí Na Soudném po mírně se vlnící lesní vrstevnici, která v závěru končí prudkým stoupáním.
Rozc. Na Soudném: Po velmi náročném stoupání tu na vás čeká odpočívadlo s přístřeším a informační tabule s mapou. Pokud však nemáte vlastní svačinu a poslední doušek vody je už dávno pryč, pokračujte dál a asi po 700 m od tohoto rozcestí dojedete k lesní restauraci. Můžete využít venkovního i vnitřního posezení a v příjemném prostředí doplnit zásoby. Od tohoto rozcestí až do Mníšku už pojedete jenom z kopce, takže si můžete dopřát jídla a pití co hrdlo ráčí.
Stříbrná Lhota: Obec je dnes součástí Mníšku pod Brdy. Stojí tu kaple která byla postavena v pozdně barokním slohu. Jedná se o čtvercovou stavbu se zaoblenými rohy, se stanovou střechou a zvoničkou. Najdete tu i restauraci a pension "Na náměstí".
Tvrdoň Jiří